Partnerstwo na rzecz aktywizacji
i integracji osób z dysfunkcją wzroku

Strony: « Poprzednia 1 2
 

Z życia Polskiego Związku Niewidomych Okręg Podlaski….

BAL NAD BALE
Wychodząc naprzeciw potrzebom członków, jak też i w myśl idei wyciągnięcia z domów szczególnie ludzi samotnych Okręg Podlaski wzorem roku ubiegłego, znów zorganizował spotkanie sylwestrowe w świetlicy biura Okręgu. Pracownicy zadbali o niepowtarzalny wystrój sali, nakrycia stołów, jak i dobór muzyki, uwzględniając wszystkich gusta. Rozpoczęty o godz. 20.00 bal nad bale prowadził nadworny wodzirej Rafał Gawkowski, który wprost szalał po sali, tworząc koszyk raz, kółko dwa i pilnując by nikt nie siedział pod oknem samotnie, lecz jechał wspólnie długim pociągiem do Warszawy. Odpoczywając pomiędzy szalonymi tańcami, biesiadowaliśmy przy suto zastawionych stołach, gdzie każdy toast był wznoszony ciekawą sentencją, czy inną jakąś złotą myślą. Nowy rok przywitaliśmy tradycyjną lampką szampana, przy której życzeniom nie było końca. Wesoła zabawa trwała do rana. Organizatorom najwięcej satysfakcji dał radosny uśmiech zadowolenia na twarzach uczestników, którzy ze szczerymi słowami podziękowań, deklarowali już teraz swój udział w następnym spotkaniu.

CHOINKOWE IGRASZKI                            
W Okręgu Podlaskim odbyły się dziecięce spotkania choinkowe. Najbardziej liczne miało miejsce w świetlicy biura Okręgu w dniu 29.12.2008r. o godz. 10.30. Zabawę otworzył teatrzyk związkowy Oczko przedstawieniem o Europejskim Czerwonym Kapturku, w którym to do swej chorej babci szły kapturki z różnych państw. Wilk miał ogromny dylemat ze zjedzeniem aż tylu Kapturków, obawiając się, że dostanie niestrawności i prosił Gajowego o dostarczenie mu raphacholinu. Ponieważ Gajowy prośby nie spełnił, to też i Wilk nie zjadł Kapturków. Następnie dzieci wraz z wolontariuszami i rodzicami, tworząc duże koło, trzymając się za ręce, śpiewały kolędy, tańcząc w ich rytm. Dalsze zabawy jak: malowanie choinki, robienie łańcucha, harce pod tunelem, pisanie na serduszkach dobrych uczynków czy też konkurs smaczek, niezwykle dzieci zajmowały. Jak zwykle najwięcej radości dostarczył św. Mikołaj, obdarowując dzieci paczkami, zaś dzieci udekorowały św. Mikołaja przepięknym łańcuchem.

KAŻDY POWINIEN TO PRZEŻYĆ, CHOCIAŻ RAZ W ŻYCIU
Miałam przyjemność uczestniczyć w Wigilijnym Spotkaniu zorganizowanym przez Krajowe Centrum Kultury w Kielcach już po raz czwarty i po raz czwarty byłam urzeczona i poruszona do łez. Doskonale rozumiem tych, którzy tu ciągną rok w rok, z najodleglejszych zakątków kraju już po raz siedemnasty. Tu jest nasze Betlejem powiadają. I zaprawdę - prawdę powiadają.
Chcę się podzielić mymi wrażeniami z tymi, którzy nie mieli jeszcze sposobności uczestniczenia w wigilijnych biesiadach literackich.
Spotkanie rozpoczyna się już w piątek, gdzie późnym wieczorem, przy blasku świec prezentujemy twórczość bożonarodzeniową. Scenariusz biesiady tworzy się samoistnie, gdyż każdy jest tu dla siebie reżyserem i doskonale wyczuwa, kiedy powinien zaprezentować swój utwór, kolędę czy pastorałkę. Na zakończenie występują teatry z repertuarem szopkowo-jasełkowym lub innej humoreski świątecznej.
Wieczerza wigilijna odbywa się dnia następnego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Ogromna rzesza gości zasiada przy wykwintnie nakrytych stołach, w przepięknej jakoby pałacowej sali lustrzanej.
Mistyczne misterium wyreżyserowane przez pana Arkadiusza Szostaka i pana Lecha Sulimierskiego, rozpoczyna się ciemną nocą, na tle, której zapalają się gwiazdki i rozbrzmiewa kolęda Cicha noc, a z oddali jakby z niebios przecudny, ciepły głos mówi o cudzie, jaki stał się w tę szczególną noc. Nagle tę noc rozświetla betlejemskie światło, wnoszone przez aniołów w tanecznym uniesieniu, które udziela się nawet drzewom za oknami. Światła wędrują na stoły, a białe baletnice odfruwają i rozpoczyna się prezentacja utworów poetyckich i wokalnych wykonywanych przez naszych uczestników. Prześlicznie śpiewaną piosenkę Dziewczynka z zapałkami”cudnie ubarwia tancerka baletowa jakże wdzięcznym tańcem.
Następnie białe baletnice, tanecznym krokiem wnoszą sianko, na które z ogromną czcią kładą białe opłatki. Po tym uroczym widowisku gospodarze witają znamienitych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz i samorządu oraz biskupa ziemi świętokrzyskiej. Nasz Związek, uroczyście i niezmiernie ciepło reprezentowała Sekretarz Generalna pani Małgorzata Pacholec.
A gdy opłatkiem łamaliśmy się wokół,
dzieląc na wszystkich chętnie i mile,
wraz z życzeniami niech w całym roku
starcza go także na zwykłe chwile.

Po tej nie do wyrażenia uczcie duchowej, nastąpiła uczta ciała nie mniej wyśmienita, przy której śpiewaliśmy kolędy, a następnie zaczęła się ceremonia wręczania prezentów. Były więc honorowe odznaczenia, nagrody, jak też i paczki dla każdego z uczestników. Betlejemskie tancerki światła odtańczyły świetlny taniec i obdarowały każdego świecącym aniołkiem. By tradycji stało się zadość, nie obyło się bez kolędników, którzy to przybyli liczną grupą z Białegostoku i rozbawili wszystkich własną humoreską oraz gawędą wigilijną. Niezwykłe spotkanie uwieńczyliśmy naszą własną kolędą pt. Tu jest nasze Betlejem, śpiewając na stojąco, z podanymi dłońmi, tworząc łańcuch dobrej nadziei.
Tak nakarmieni duchowo i cieleśnie pojechaliśmy do domów, by powrócić tu znów za rok.
Krystyna Korolczuk
Białystok dn.28.12.08r.                

SPOTKANIA OPŁATKOWE
Grudzień to miesiąc spotkań opłatkowych. W naszym Okręgu odbyły się już one we wszystkich kołach, w których to zarządy zadbały o uroczysty ich charakter. Oprócz tradycyjnych potraw wigilijnych nie zabrakło też występów artystycznych w formie jasełek czy innych prezentacji słowno muzycznych. Jak tradycja nakazuje, nie zabrakło drobnych upominków.
W świetlicy biura Okręgu w spotkaniu opłatkowym wzięli udział członkowie Kola Terenowego Białystok. Przewodnicząca zadbała o doskonały poczęstunek, jak i doznania duchowe, przekazane przez grupę teatralną z Gimnazjum Katolickiego jak też i naszych artystów.
Członkowie miasta Białystok spotkanie opłatkowe mieli przyjemność przeżyć w przepięknej sali w Spodkach, gdzie o artystyczną oprawę zadbali aktorzy teatru T-3. Wiele było dobrych życzeń i wzruszeń.
Białystok dn.22.12.2008 r.

WIDZIMY MUZYKĄ
Po raz kolejny Krajowe Centrum Kultury w Kielcach zorganizowało Festiwal Twórczości Muzycznej Niewidomych pod nazwa Widzieć Muzyką. Impreza miała miejsce w Busku Zdroju w dn. 7-8.11.2008r. Nasz Okręg reprezentowała Ania Wasilczuk, nowoprzyjęta członkini, uczennica klasy maturalnej, która na Przeglądzie Dorobku Artystycznego Okręgu Podlaskiego otrzymała nominację na w/w Festiwal. Tam też zdobyła ogromny aplauz: jedną z głównych nagród, jak też puchar dla najlepszej debiutantki. Jesteśmy bardzo dumni z Ani, że tak godnie zaprezentowała nasz Okręg.

OGŁOSZENIE
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym zaprasza wszystkie osoby z dolegliwościami związanymi z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu do skorzystania z BEZPŁATNYCH usług naszych specjalistów w ramach projektu Rozmawiam Dotykiem.

Zainteresowanym oferujemy wszechstronną pomoc w poprawie jakości życia i funkcjonowania w społeczeństwie m.in. poprzez zajęcia z rehabilitacji, naukę metod komunikacji, naukę obsługi komputera, doradztwo w doborze pomocy optycznych i słuchowych oraz konsultacje w zakresie możliwości korzystania z różnorodnych programów pomocowych.

Dokładne informacje na temat świadczonych usług dostępne są pod numerem
telefonu: 022 635 69 70 bądź na naszej stronie internetowej www.tpg.org.pl,

Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy również kierować na adres mailowy:
rehabilitacja@tpg.org.pl

Działania współfinansowane ze środków FIO.

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY
Biuro Okręgu Podlaskiego PZN otwiera przegląd artystyczny skierowany do naszych członków. Impreza odbędzie się w dn. 29 i 30 września 2008r. w klubokawiarni "Fama" w godz.16 - 20. Chętnych do zaprezentowania się prosimy o zgłoszenie swego udziału w biurze Okręgu do dnia 23 września. Pierwszy dzień przeglądu będzie poświęcony utworom wokalnym i muzycznym a wieczór uwieńczy potańcówka, drugi zaś dzień przeznaczony będzie słowu mówionemu.
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich chętnych śpiewających, grających i mających coś do powiedzenia.
 

Strony: « Poprzednia 1 2